Geneza stylu glamour
Styl glamour można najkrócej scharakteryzować jako blask, czar, splendor, przepych i bogactwo form. Styl ten jest nastrojowy, kusi bogactwem, błyskiem i lśniącymi elementami wnętrza: złotem, srebrem, jaskrawymi i wyrazistymi kolorami. Wnętrza urządzone w tym stylu odznaczają się wytworną elegancją, kojarzoną z bogactwem i luksusem. Glamour narodził się w USA wśród Hollywoodzkich gwiazd lat 30. XX wieku. Jego początki rozpoczęły się na Hollywoodzkich czerwonych dywanach, które zawsze towarzyszą ceremonii przyznania i wręczenia Oskarów. Wnętrza willi sławnych aktorów w Los Angeles były projektowane i urządzane właśnie w stylu, które określono jako glamour. W mieszkaniach aktorów nie brakowało święcących i błyszczących przedmiotów ze złota. Samo chociażby powierzchowne spojrzenie na wnętrze urządzone w tym stylu olśniewało i budziło w odbiorcy głęboki respekt. Dom Króla rock and rolla Elvisa Presleya urządzony był w glamour, mimo że gwiazdor kupił go w latach 60. XX wieku.
Wnętrze w stylu glamour
Styl glamour przetrwał do czasów współczesnych. Stanowi jeden z najczęściej spotykanych obok minimalistycznego, skandynawskiego, loftowego, industrialnego czy futurystycznego. W porównaniu do nich jest to jednak styl najstarszy, gdyż narodził się przed drugą wojną światową. Glamour doskonale się sprawdza w wystroju całego domu. Z powodzeniem może być stosowany w salonie, pokoju dziennym, sypialni, gabinecie, korytarzu, na werandzie, nawet w łazience i toalecie. W opinii niektórych krytyków styl glamour jest kiczowaty i płytki. Przy zachowaniu pewnych zasad, umiejętnym zaprojektowaniu układu elementów w przestrzeni wewnętrznej, styl ten jest wytworny i elegancki, świadczy o dobrym guście użytkowników.
W mieszkaniu czy domu kipi wręcz od błyszczących mebli, tapet, dekoracji, ma się wrażenie że znajdujemy się w jakimś pałacu. Pomieszczenia królewskie, komnaty pełne były złota i różnych świecidełek wykonanych z najdroższych kamieni. Kolory stylu glamour to najczęściej połączenie delikatnych pastelowych barw, gładkiej zielni, bieli i czerni. Meble w postaci komody czy fotelu przypominają przeniesione żywcem z epoki baroku. Złote karnisze, lustra w złotych ramach, kryształowe żyrandole – to najczęściej spotykane przedmioty w wilii czy mieszkaniu urządzonym w stylu glamour.
Jakie obrazy na płótnie wybrać do wnętrza urządzonego w stylu glamour?
Obrazy na płótnie przeznaczone do salonu czy całego domu zaprojektowanego i urządzonego w stylu glamour muszą wpisywać się w tę konwencję. Mimo że glamour narodził się w latach 30. XX wieku, lata powojenne, złota epoka Marilyn Monroe również kojarzy się z tym stylem. Wśród obrazów na płótnie nie brakuje podobnych aranżacji przypominających tamtą epokę, np. Piękna kobieta glamour, Stylizowana sexy kobieta, Piękna kobieta z czarną koronkową maską i czerwonymi kuszącymi ustami, Młoda elegancka kobieta w czerni czy Retro portret czarno-biały Vintage. Interesującą propozycją jest Czarująca kobieta w przepięknej falującej sukience, która znajduje się w złotym wnętrzu, pełnym przepychu od złoceń. Ten obraz idealnie oddaje cechy charakterystyczne stylu glamour.
Wiele obrazów na płótnie, która można przeznaczyć do salonu, pokoju czy gabinetu glamour posiada symboliczną i abstrakcyjną formę. Kojarzą się z tym stylem poprzez bogactwo kolorów, ale można je również wykorzystać we wnętrzach urządzonych w innym stylu. Warto wskazać na kilka topowych przykładów, czarujących swym wdziękiem i pobudzających wyobraźnię. Wektorowa ilustracja ręka, Abstrakcja grunge czerni i złota, Karnawał w Wenecji, Tło bokeh, Diamenty na czarnym tle, Wachlarzowaty wzór Artdeco, Brokat zabytkowe światła – przedstawiający złoty pył rozsypany w czarnej przestrzeni, Różowa Kreatywna moda mieszana, Marmurkowaty złoty abstrakt. Gdyby nie obecność złotego koloru, kojarzącego się z wytworną elegancją i przepychem, takie obrazy jak Złoty geometryczny czy Czarno-złoty design można byłoby wkomponować w przestrzeń np. salonu urządzonego w stylu minimalistycznym. Jednak przy odpowiednim zestawieniu elementów, obrazy te można zaaranżować w przestrzeni każdego domu czy mieszkania.
Obrazy w stylu glamour a inne elementy wnętrza
Przy aranżowaniu wnętrza w stylu glamour należy pamiętać o tym, że muszą one komponować się z innymi elementami. Meble, lustro, kolory na ścianie i suficie, firanki, zasłony, to wszystko musi z sobą współgrać, aby razem tworzyć spójną stylistykę glamour. Wystarczy, że jeden z elementów będzie odstawał od innych i zniekształci to wizerunek salonu, pokoju czy kuchni urządzonej w tym stylu. Można też łączyć z sobą klasyczne formy glamour z bardziej współczesnymi. W przypadku dylematu, czy określone połączenie nie psuje estetyki wnętrza, warto porozmawiać ze specjalistą i zasięgnąć opinii na ten temat.
Styl glamaour od prawie stu lat obecny jest w wystroju wielu mieszkań i domów. Wybranie odpowiedniego obrazu na płótnie, który będzie najlepiej pasował do określonego wnętrza, wymaga czasu i namysłu.