Geneza futuryzmu w sztuce
Futuryzm, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do czasu przyszłego. Ten kierunek w sztuce jest swego rodzaju pokłonem złożonym rozwijającej się nowoczesności. Futuryzm jest spojrzeniem w przyszłość, na to, co nas czeka. Tradycja i klasyczne formy zostają w tyle. Futuryzm narodził się na początku XX wieku. Pierwszymi artystami, którzy dali wyraz formom futurystycznym w swojej twórczości, byli Włosi – poeta Filippo Tommaso Marinetti i malarz Umberto Boccioni. Futuryści fascynowali się rozwojem technologicznym, postępem i wszelkiego rodzaju wynalazkami. Ich twórczość to pokłon wobec współczesnego pełnego techniki miasta.
Futuryzm to przyszłość rysująca się przed człowiekiem. Na obrazach widać wszystko, co dotyczy nowoczesności, obecnej i przyszłej, kult życia przemysłowego i zachłyśnięcia się rozwojem technologicznym. Obrazy pełne są dynamizmu, śmiałych wynalazków, które miały zrewolucjonizować życie ludzkie. Futuryzm zaznaczył swoją obecność nie tylko w malarstwie, ale i w architekturze. Budownictwo futurystyczne miało z założenia zrywać z klasycyzmem, odcinać się od tradycji i torować nowe ścieżki architektoniczne. Miasto futurystyczne to w pełni uprzemysłowiony ośrodek miejski dostosowany do potrzeb człowieka ery industrialnej. Futuryzm w sztuce szedł jednak dalej, zaznaczał swoją obecność w stylu życia, światopoglądzie, religii, dotyczył wielu aspektów życia miejskiego. Pierwsza wystawa futurystów odbyła się jeszcze przed pierwszą wojną światową w 1912 roku w Paryżu.
Futuryzm w wystroju wnętrz
Styl futurystyczny w wystroju wnętrz, który narodził się ponad 100 lat temu, do dziś jest popularny obok innych stylów wnętrzarskich, jak skandynawski, minimalistyczny, glamour czy loftowy. Wystrój futurystyczny w mieszkaniu może przypominać pomieszczenie wyglądające jak znane z filmów science fiction. Wśród cech wyróżniających pomieszczenie futurystyczne można wskazać takie, jak opływowe kształty przedmiotów i mebli, obecność szkła, metalu i metalicznych kolorów, mechanizmów przypominających nowoczesne maszyny, a dziś komputery. Co ciekawe, styl futurystyczny ma dużo wspólnego z minimalizmem w sztuce. Przestrzeń futurystyczna nie jest przeładowana, jak np. tradycyjna czy glamour. Pomieszczenie futurystyczne jest przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne, nie ma w nim zbędnych przedmiotów, które pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną. Kompozycja futurystyczna musi być spójna i funkcjonalna.
Z racji swej funkcjonalności i funkcji użytkowej istotne w pomieszczeniach futurystycznych są meble. Ich kształt jest charakterystyczny, odróżniający je od klasycznych. Meble wykonane są ze szkła, metalu albo przeźroczystego i błyszczącego tworzywa sztucznego. W salonie urządzonym w stylu „future” dominującymi kolorami są biel, szarość, czerń, kolaże kolorystyczne, które charakterystyczne są dla epoki przemysłowej. Współcześnie styl futurystyczny ewoluował i bardziej odnosi się do współczesnej epoki komputerów, Internetu oraz sztucznej inteligencji.
Jakie obrazy na płótnie najlepsze są do salonu urządzonego w stylu futurystycznym?
W salonie urządzonym w stylu futurystycznym na ścianie powinny pojawić się obrazy, które wpisują się w konwencję i estetykę futurystyczną. To mogą być obrazy, które oddają fascynację epoką przemysłową albo post-przemysłową, czyli tą, w której obecnie żyjemy. Wiele obrazów ma wymowną, symboliczną formę, która jest na tyle uniwersalna, że oddaje zarówno klimat pierwszych miast przemysłowych, jak i współczesnym metropolii wielkomiejskich takich jak np. Dubaj, Nowy Jork, Toronto, San Francisco czy Tokio.
Wśród wielu propozycji obrazów na płótnie nadających się do salonu w stylu futurystycznym można wskazać na: Długi pusty korytarz światła – dominujący kolor bieli w kompozycji z geometrycznymi trójkątnymi kształtami. Obraz pełen przestrzeni, która może symbolizować również zagubienie człowieka w wielkim mieście. Smart city – obraz przypominający nowoczesny ośrodek miejski na miarę Dubaju, pięknie i kolorowo oświetlony w nocy. Miasto wygląda jak stacja kosmiczna na Marsie lub innej planecie spoza Układu Słonecznego. Futurystyczny design – obraz przedstawiający przekrój maszyny albo wielkiego silnika czy turbiny. Zjawiskowy obraz, który może zawisnąć nie tylko w salonie, ale i w biurze projektowym albo budowlanym. Sztuczna inteligencja – futurystka w nowoczesnym wydaniu, odnosząca się do dzisiejszej epoki komputerów i Internetu, coraz bardziej zdominowanego przez inteligentne roboty. Ciemna abstrakcja futurystyczna – piękny kolorowy obraz z wyrazistym kształtem skosu przechylonego na prawo. Obraz tyle futurystyczny, co symboliczny, który można interpretować w różny sposób.
Wśród wielu propozycji drukowanych obrazów na płótnie można znaleźć odpowiedni, który najbardziej będzie pasował do salonu urządzonego w stylu futurystycznym. Obrazy te z pewnością spodobają się miłośnikom stylu minimalistycznego i abstrakcyjnych form w malarstwie. Wszystkie odnoszą się do przyszłości i niesamowicie pobudzają wyobraźnię odbiorcy.