Strona główna / Dla klienta / Blog

Obrazy na płótnie do salonu urządzonego w stylu minimalistycznym

Obrazy na płótnie do salonu urządzonego w stylu minimalistycznym

Minimalizm to styl, który zaistniał w sztukach plastycznych, malarstwie, architekturze i wystroju wnętrz. Narodził się w latach 60. ubiegłego stulecia. Znakiem rozpoznawczym minimalizmu jest oszczędność środków wyrazu i ascetyczne formy. Dominują proste geometryczne kształty nawiązujące do architektury epoki industrialnej i postindustrialnej. W minimalizmie twórcy rezygnują z bogactwa elementów dekoracyjnych – kształt i forma dzieła jest prosta i harmonijna. Z układu elementów np. w salonie emanuje spokój, bezruch i jednolitość, widoczna także w kolorystyce. Powierzchnie są gładkie o wyraźnie zarysowanych konturach.

Minimalizm narodził się wraz z rozwojem miast i przemysłu. Człowiek epoki przemysłowej i poprzemysłowej żyje w ciągłym pędzie, w jego życiu jest dużo dynamizmu i permanentnego ruchu. Minimalizm z założenia miał być przeciwwagą dla tej sytuacji, uspokajać, tonować emocje i stres, skłaniać do refleksji i zadumy nad charakterem współczesnego życia. Mieszkanie, dom, salon urządzony w stylu minimalistycznym ma uspokajać, tonować wszelkie napięcia emocjonalne. Posługiwanie się prostą formą, stonowaną kolorystyką miało na celu wyciszyć zmęczonego pędem życia człowieka, atakowanego zewsząd reklamą i silnymi bodźcami medialnymi – z prasy, radia i telewizji.

Minimalizm, który zaistniał w wystroju wnętrz, stał się niezwykle popularny. Na przełomie lat 60 i 70 w dużych ośrodkach miejskich urządzano nie tylko salony, ale i kuchnie, całe pomieszczenia mieszkalne w stylu tzw. MINIMAL ART - maksymalna siła wyrazu przy oszczędnych środkach. Styl ten nadal obecny jest w wystroju wnętrz. Obok innych, jak np. styl skandynawski, glamour czy futurystyczny należy do najczęściej spotykanych w projektach designerskich.  

Jakie cechy posiada salon urządzony w stylu minimalistycznym?

Przestrzeń jest bardzo ważnym elementem salonu minimalistycznego. Układ elementów jest uporządkowany, nie ma tutaj miejsca na ozdobniki i przesadne dekoracje, zdobienia ze srebra, złota i inne bibeloty. Meble są proste, najczęściej mają postać prostopadłościanu, prostokąta, kwadratu , trójkąta czy koła. Wszystkie sprzęty posiadają prosty kształt. Minimalistyczny design poznaje się po tym, że dużo w nim przestrzeni, niewiele elementów, dominuje spokój i prostota. W takim miejscu można złapać oddech, układ elementów w salonie nie jest męczący, ma się wrażenie, że w salonie znajduje się niezbędne minimum przedmiotów. Odczuwalny brak przesytu jest cechą charakterystyczną minimalizmu.

Każdy mebel w salonie urządzonym w stylu MINIMAL ART ma swoje miejsce i pełni określoną funkcję. Nie ma tutaj miejsca na zbędne elementy, które nie wnoszą wartości użytkowej do salonu. W pomieszczeniu znajduje się stolik albo prosta ława, komoda, szafka, na której można postawić telewizor, radio, wieżę CD & DVD. Mieszkańcy skupiają się wyłącznie na elementach koniecznych i niezbędnych do codziennej egzystencji.

Kolory w salonie minimalistycznym

Kolorystyka w salonie minimalistycznym jest stonowana. Dominującymi kolorami jest biel, czerń i odcienie szarości. Można również zdecydować się na kolory pastelowe, np. brąz czy beż. Salon minimalistyczny może być pomalowany w jednej tonacji kolorystycznej, a gdy wyda się zbyt monotonny, można zdecydować się na dwa kolory, np. dwubarwne pasy. Modne są również szachownice, które wyraźnie oddają specyfikę pomieszczenia urządzonego w tym stylu. Aranżując salon minimalistyczny, decydujemy się na niewiele dodatków, np. do salonu pomalowanego w kolorach czerni i szarości, dla rozjaśnienia, można dodać trochę bieli, czy ożywiającej żółci lub pomarańczy. Najlepszym połączeniem jest wykorzystanie kolorów w podobnych odcieniach, np. szary, czarny, biel. Zbyt duże kontrasty kolorystyczne nie są odpowiednie dla stylistyki minimalistycznej. Sufit może być pomalowany np. w kolorze białym lub szarym. Rezygnujemy z wszelkich szlaczków, wzorów lub innych ozdobników, np. ornamentów, choćby niewielkich i symbolicznych. Podłoga – najlepiej z matowych szarych kafelków lub paneli, ewentualnie tradycyjnych desek.

Jakie obrazy powiesić na ścianach salonu minimalistycznego?

W salonie urządzonym w stylu MINIMAL ART najlepiej powiesić obrazy wpisujące się w stylistykę minimalistyczną. Obrazy powinny być proste, oszczędne, wręcz ascetyczne. Z prostoty obrazu ma emanować maksymalny przekaz, im mniej na obrazie i bardziej oszczędnie, tym lepiej. Drukowane obrazy na płótnie doskonale nadają się do zaaranżowania przestrzeni ściennej w salonie minimalistycznym. Warto podać kilka przykładów o różnej treści i tonacji kolorystycznej, które mogą idealnie upiększyć salon minimalistyczny. Każdy z nich ma swoistą specyfikę i siłę wyrazu, która spodoba się miłośnikom stylu minimalistycznego.

Obraz na płótnie – Zestaw Żarówek przedstawiający trzy kontury twarzy na tle różowo-niebiesko-białym. Baner z papieru pastelowego, podobna tonacja kolorystyczna, z tym, że miejsce twarzy zastępują trójkątne kształty. Kolejna propozycja – Liście eukaliptusa na białym tle. Większa część obrazu to białe tło, z lewej strony oszczędne zielone liście delikatnie zawłaszczające lewą część obrazu. Dominuje jednak białe tło o dużej sile wyrazu. Kolejny przykład – Obraz na płótnie minimalistyczny czarny, przedstawiający skośne pasy czerni w różnych odcieniach, pomiędzy którymi umieszczony jest w regularnych odstępach drobny napis. Interesującą propozycją obrazu na płótnie do salonu jest Minimalistyczny geometryczny – czarne i pomarańczowa półkola na białym tle – w trzech konfiguracjach, oddzielonych wyraźnie od siebie. Surrealistyczna koncepcja człowieka – piękny obraz w odcieniach szarości przedstawiający współczesnego człowieka na schodach, który szuka drogi wyjścia z „labiryntu” współczesności.

To tylko propozycje obrazów na płótnie wpisujące się w design minimalistyczny. Każdy z tych obrazów jest oszczędny w formie, a mimo to jego siła wyrazu jest bardzo duża – porusza nasz umysł, wyobraźnię i zmusza do refleksji na kondycją współczesnego życia.

 

Obrazy na płótnie w stylu minimalistycznym dostępne są tutaj:
https://www.nowajakoscobrazu.pl/obrazy-na-plotnie/minimalizm 

Czytaj także: